Nezaradené

Vodozádržné opatrenia pomôžu vode zostať doma

Klimatická zmena je realitou, na ktorú reaguje čoraz viac obci vodozádržnými opatreniami. Aj na Slovensku sa totiž letá predlžujú a suchom popraskané trávniky sú už bežnou súčasťou júna. Opačným sprievodným javom sú prudké lejaky, ktoré sa nestíha vsakovať do pôdy. V Beeli vnímame zelené riešenia ako dôležitú súčasť nášho projektantského poslania. Sme preto radi, že sme aktuálne súčasťou vodozádržných projektov v Tužine, Veľkých Dvoranoch, Veľkých Uherciach a v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Vodozádržné opatrenie je v podstate akékoľvek technické alebo „rastlinné“ riešenie, ktoré pomáha vode, aby hneď nestekala do kanalizácie, ale zostala v pôde. Môže to byť dlažba, ktorá prepúšťa vodu, vyvýšený zelený záhon, ktorý bráni vysychaniu koreňov. S nárazovými záplavami si vie poradiť napríklad aj dažďová záhrada. Je to vlastne plytká vegetačná nádoba vysadená vodomilnými rastlinami, ktorá zachytáva dažďovú vodu z okolitých chodníkov či striech. Voda v nej môže dočasne stáť a postupne vsakovať do pôdy alebo sa vypariť cez zeleň. Okrem toho, že pomáha zadržať vodu a ochladiť okolie, filtruje nečistoty a podporuje biodiverzitu.

Tieto riešenia zároveň pomáhajú ochladzovať prostredie a zvyšovať komfort obyvateľov. Keď sa dobre navrhnú a zrealizujú, môžu vydržať desaťročia a pomáhať obciam hospodáriť s vodou udržateľne a s rozumom.

 

Detské ihriská, ktoré zadržia vodu

V bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice sa projekt zameriava na dve lokality, kde trávnik nestačí. Na ihriskách na Dudvážskej a Korytnickej sa preto odstraňujú nepriepustné povrchy a nahrádzajú sa vegetačnou dlažbou a zeleňou, ktorá podporuje prirodzený výpar. Okrem toho vznikne aj vsakovací pás a na Dudvážskej aj malá dažďová záhrada s vodomilnými rastlinami, ktoré pomáhajú pri zachytávaní aj filtrácii vody. Celkovo sa tu obnoví viac ako 1160 m² zelenej infraštruktúry.

 

Vyvýšené záhony a vodná logika

Vo Veľkých Uherciach ide o premyslený koncept na viacerých miestach, ktorý kombinuje vyvýšené záhony, zelené steny, zberné nádrže na dažďovú vodu a vodozávlahový systém.

Vyvýšené záhony sú záhradné konštrukcie bez dna, ktoré umožňujú pestovanie rastlín nad úrovňou pôdy. Umožňujú naplniť priestor kvalitným substrátom, lepšie regulovať vlhkosť a podporiť rast rastlín aj tam, kde je pôda nevyhovujúca. Vďaka zvýšenej teplote pôdy sa predlžuje vegetačná sezóna a zvyšuje úroda. Zároveň sú pohodlnejšie na údržbu, prístupnejšie pre seniorov a nenáročné na polievanie aj pletie.

Použitie vegetačných stien pomáha zlepšovať mikroklímu v okolí. Časť opatrení je realizovaná pri miestnej základnej škole, čo má aj edukačný prínos.

 

Keď aj spevnené plochy prepúšťajú vodu

Obe Veľké Dvorany a Tužina realizujú opatrenia, ktoré menia charakter verejných plôch. Klasický asfalt alebo betón nahrádzajú priepustné povrchy z vegetačnej dlažby. Takéto povrchy zadržia viac vody v území, znižujú riziko lokálneho prehriatia a pomáhajú udržiavať prirodzený kolobeh vody. Významné je, že ide o pomerne jednoduché a cenovo dostupné riešenie, ktoré sa hodí aj do menších obcí.

 

Zelené riešenia, ktoré majú zmysel

Projekty vo všetkých štyroch obciach vznikli vďaka podpore z verejných zdrojov a v spolupráci so samosprávami. Sme radi, že v Beeli môžeme byť ich súčasťou.

Vodozádžné opatrenia sú možno menej viditeľné ako veľké stavby, ale majú obrovský vplyv na to, ako sa žije v obciach dnes aj o desať rokov. A či už ide o verejné priestranstvo alebo vlastný dvor, voda, ktorá ostane doma, je investícia, ktorá sa vráti.