Novinky

Projektová dokumentácia bez finančného stresu? Riešenie pre obce existuje

Zníženie energetickej náročnosti, dostavby či rekonštrukcie škôl, škôlok, kultúrnych domov či úradov, na to všetko majú samosprávy možnosť čerpať financovanie z rôznych podporných schém štátu a Európskej únie. Všetko však začína pri vypracovaní projektovej dokumentácie a teda aj prvou dôležitou investíciou. Často však ide o riskantne vynaložené prostriedky, pretože nikdy nie je isté, že obec financovanie naozaj získa. V Beeli máme skúsenosti s desiatkami podobných projektov a na základe našich skúseností si myslíme, že zmenou pravidiel, by sa mohli samosprávy zbaviť finančného stresu.

Praxou je, že hneď ako štát vyhlási výzvu, samosprávy musia v extrémne krátkom čase, často do troch mesiacov, vysúťažiť projektanta a nechať si vypracovať dokumentáciu. Celý proces prebieha pod tlakom a bez záruky, že financie získajú. Ak nie, výsledkom je projekt, ktorý leží v zásuvke a čaká, kým príde ďalšia výzva. Po dvoch rokoch však už nemusí spĺňať aktuálne normy alebo podmienky financovania, a tak si vyžiada revíziu a teda ďalšie výdavky.

„Obce sú v situácii, kde musia rozhodovať o výdavkoch na projektovú dokumentáciu s obrovskou mierou neistoty. Ak výzvu nedostanú, projekt ostáva nevyužitý, a ak aj áno, často ho musia prepracovať podľa nových podmienok. Tento systém by sa dal nastaviť oveľa lepšie,“ povedal CEO Beeli Ladislav Balog.

Efektívnejší model financovania projektovej dokumentácie

Riešením by mohla byť samostatná výzva na financovanie projektovej dokumentácie, nezávislá od hlavnej investičnej výzvy. Obce by mohli získať financie na dokumentáciu vopred, napríklad vo výške 5 až 10 percent z predpokladanej investičnej ceny diela. Projektová dokumentácia by bola garantovane aktuálna a v prípade odkladu výstavby by sa mohla aktualizovať bez ďalších výdavkov pre obec. Odpadol by aj časový stres, v ktorom sa samosprávy musia rozhodovať, či risknúť vlastné financie na projekt, ktorý možno nikdy nebude realizovaný.

„Ak by sme šli naším modelom, obec by dostala garantovaných napríklad 50-tisíc eur na projektovú dokumentáciu, pričom by v tom boli zahrnuté aj náklady na aktualizácie. Dokumentácia by tak čakala na správnu výzvu v použiteľnej podobe, a nie ako zastaraný materiál, ktorý treba prepracovať,“ dodáva Balog.

Prečo na tom záleží

Efektívne financovanie projektovej dokumentácie nie je len technická záležitosť. Ide o základný predpoklad toho, aby obce dokázali rozumne plánovať investície a aby financovanie nebolo založené na princípe „riskni to a uvidíš“. Ak by samosprávy mali istotu v tejto oblasti, celý systém by fungoval plynulejšie, s menším množstvom zbytočných výdavkov a väčším počtom kvalitných projektov, ktoré sa skutočne zrealizujú.

Zatiaľ však ostáva otázkou, či sa o takejto zmene začne verejne diskutovať. Ak áno, odborníci z Beeli sú pripravení prispieť svojimi skúsenosťami a ukázať, že lepší systém nie je len teoretická možnosť, ale reálna cesta vpred.