Nejde len o zateplenie alebo inštaláciu fotovoltiky. V aktuálnej výzve Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) môžu obce a mestá až 40 % výdavkov použiť napríklad na vybavenie interiérov, čím spríjemnia prostredie zamestnancom, žiakom či verejnosti. Podmienkou je, že musia patriť do okresov Prievidza a Partizánske.
Región Horná Nitra dlhodobo čelí výzvam spojeným s rozvojom, a táto výzva mu môže pomôcť skvalitniť infraštruktúru. Výhodou výzvy je pestrosť využitia financovania. Okrem štandardného zatepľovania, inštalácie fotovoltiky, tepelných čerpadiel či monitoringu efektívnej spotreby energie je možné až 40 % nákladov „vtesnať“ do interiérových úprav. Ide napríklad o úpravu priestorov s ohľadom na bezbariérovosť, výmenu osvetlenia, okien a podobne.
Ateliér Beeli odporúča využiť aktuálnu výzvu s názvom „Energetická efektívnosť verejných budov v okresoch Prievidza a Partizánske“. Naši experti majú skúsenosti s desiatkami podobných projektov v podobnom rozsahu pre samosprávy a mestá a dôkladne poznajú špecifiká regiónu. Tu je päť hlavných výhod tejto výzvy z pohľadu Beeli, experta na projektovú dokumentáciu:
- Komplexnosť – Až 40 % výdavkov sa dá použiť na vybavenie interiérov, čo umožňuje modernizáciu nielen exteriéru, ale aj vnútorných priestorov.
- Zameranie na región Horná Nitra – Výzva je špecifická pre tento región, kde je dostatok zdrojov a možnosti financovania projektov.
- Podpora regionálneho rozvoja – Je to príležitosť na zlepšenie infraštruktúry, čo má priamy vplyv na rozvoj celého regiónu.
- Využitie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) – Obce môžu využiť fotovoltiku, tepelné čerpadlá či iné moderné technológie. Obnoviteľné zdroje sú kľúčové pre dosiahnutie vyšších úspor energie.
- Samosprávy majú kontrolu – Obce si samy rozhodujú o prioritách a využití získaných finančných prostriedkov v rámci Rady partnerstiev, čo im poskytuje flexibilitu a nezávislosť v rozhodovaní.
„Najčastejšou motiváciou zapájania sa do podobných výziev pre samosprávy je získať nenávratný finančný príspevok. Pri dobrom nastavení a naprojektovaní môže mať úspora na energiách aj dvojitý účinok. Napríklad Kultúrny dom v Diviakoch nad Nitricou má vďaka podobnej výzve fotovoltiku, a prebytky energie smerujú do verejného osvetlenia. Obnoviteľný zdroj energie sa tak využíva mimoriadne efektívne,“ vysvetľuje Ladislav Balog, CEO Beeli.
Ako však zabezpečiť samosprávam, mestám a župám úspech v rámci tejto výzvy a ďalších podobných zdrojov financovania stavebných a infraštruktúrnych projektov? Kľúčom je kvalitne pripravená projektová dokumentácia.
„Gro úspechu samospráv pri podobnom type financovania a spolufinancovania ich stavebných projektov tkvie vo vypracovaní kvalitnej projektovej dokumentácie. Aby boli samosprávy úspešné, odporúčam im inšpirovať vládu a štátne orgány, aby výzvy počítali aj špecificky s nákladmi na vypracovanie projektovej dokumentácie,“ dodáva Ladislav Balog.